Rozhovor Radima Trejtnara s Jiřím Pecháčkem, trenérem týmu

Skončila nám první část sezony a tak jsem požádal trenéra mužstva Jiřího Pecháčka o zodpovězení několika otázek:

Jak jste se vlastně k trénování hokejistů dostal? Já vás znám spíše jako fotbalového funkcionáře.
 Na sklonku léta mě nejdříve několikrát oslovil Michal Ordoš zda bych nechtěl trénovat  hokejisty v Lanškrounské lize. Po úsměvném kývnutí jsem to pustil z hlavy.Situace se změnila při stejné otázce Romana Leichta zda už jsem se rozhodl. To už jsem si řekl, že chuť hrát soutěž je velká a při dalším dotazu jsem souhlasil. Hokej jsem kdysi hrával v dorostu i za dospělé, trenérský kurz jsem absolvoval několikrát, tak proč to nezkusit.

Skončila nám první část sezóny a tak by mě zajímalo vaše hodnocení?
 Tým skončí na 5. nebo 6. místě Lanškrounské ligy z 12-cti účastníků.Při bilanci 6 vítězství 1 remíza a 4 prohry  uhrál 13 bodů s aktivním skóre +6. V týmu jsou 3 hráči s průměrem 1,00 až 1,33 bodů na zápas. Počítáme se  ke slušným účastníkům ligy. Docházka na zápasy je velmi dobrá přesto, že pracovní povinnosti a vzdálenost hokejové haly hraje roli. Tým jako celek se postupně herně lepší. Od počáteční honby za kotoučem a snaze být všude se postupně snaží o kolektivnější pojetí. Jsou jedinci, kterým kolektivní pojetí je trochu cizí a nemá smysl je příliš svazovat, naopak je nutné jejich individualitu využít pro celkový výsledek .Prvotní postupové  ambice našeho mužstva mohly být naplněny nebýt totálního nezdaru v jednom utkání. Jako trvalou příčinu současného umístění týmu vidím efektivnost střelby.

Jak vidíte mužstvo do budoucna,bylo by potřeba posílit,či už do něho moc nezasahovat?
 Tým jako celek je silný a věřím, že se postupně bude prosazovat. Bruslařsky i fyzicky slušně vybaven a je schopen některé slabší typy zastoupit. Velkou posilou byl David Krejsa. Viditelně dobře si vedou ti, kteří mají zkušenosti z klasického hokeje. Současné složení týmu je optimální z pohledu zlepšování, aktivní hráčské doby, ale i pro úroveň 2. Lanškrounské ligy. Na další období se počítá se stejným složením a stejnou herní koncepcí založenou na stabilizující se obraně s variantností dvou hráčů a na stabilitě prvních dvou útoků. Ve třetím útoku musí sehrát rozhodující úlohu útočně zdatný Michal Ordoš . Pokud to dovolí zdravotní stav, chceme vyzkoušet i našeho třetího brankaře. Samozřejmě, že každá kvalitní posila by byla pro tým přínosem.

Moc trénovat se nedá,což asi není zcela optimální k sehrání mužstva?
 To je určitý nedostatek, ale uvědomíme-li si náklady spojené s tréninkem na umělém ledu, musí se vše stíhat v průběhu soutěže. Jeden trénink připravený do Nekoře nám zrušila obleva. Všichni hráči v průběhu přípravných zápasů dostali e-mail se dvěmi základními metodikami a to: Základy hokeje a Nácviky. Jediný možný trénink je před zápasový nácvik situace: postavení, přihrávka, nájezd a střelba. Vše ostatní je na hráčské disciplíně.

Zápasy v lize se hrají bez zastavování času,takže na nějaké obsáhlé pokyny není čas.Jak se vypořádáváte s tímto problémem?
 Určí se sestava, případně nějaká její varianta. Taktiku si řekneme v šatně podle znalosti soupeře a podle sehraného posledního zápasu. Další pevné dohody jsou na hru v oslabení. Na střídačce se zdůrazňují a chválí dobré momenty a kritizují ty špatné. Kritika se těžce snáší, ale je nutné ji brát jako snahu o příští nápravu.

Hráči si skoro všechno platí,takže asi není snadné říci hráči,že nebude třeba poslední třetinu hrát,že?

Finanční zatížení hráčů je opravdu velké, ať je platba za stadion, náklady na dopravu a také na udržování a obnovu výstroje. Proto vždy nechávám hrát všechny zapsané hráče. Pouze jednou jsem nechal hráče stát a dodnes mě to mrzí. Je nutno říci, že odpovědnost hráčů je vysoká a sami nabídnou svůj post  k dosažení týmového prospěchu. Ale jak jsem řekl dříve, když se daří tým je podrží. V opačném případě ani zredukovaný počet hráčů není schopen vyvinout dostatečný tlak na soupeře a zvrátit výsledek.

Díky za rozhovor,ať se vám i mužstvu v novém roce i sezoně daří.
 Také děkuji.A závěrem bych chtěl pozdravit všechny hráče i fanoušky našeho oddílu  a popřát jim do nového roku hodně zdraví a osobních úspěchů.

Radim Trejtnar